Wizyta fizjoterapeutyczna
W zależności od tego co zdiagnozujemy w przebiegu konsultacji fizjoterapeutycznej dobieramy sposób leczenia. Niekiedy pacjent potrzebuje masażu, innym razem skuteczniejszy okazuje się trening medyczny, a najczęściej dopiero połączenie tych dwóch rodzajów terapii daje efekt leczniczy. Stąd w trakcie wizyty fizjoterapeuta indywidualnie dobiera rodzaj techniki, który najskuteczniej zniesie dolegliwości bólowe.
Metody, którymi pracujemy:
Pinopresura
Metoda, kótra łączy w sobie elementy:
- akupunktury,
- akupresury,
- refleksoterapii,
- terapii manualnej,
- techniki masażu i suchego igłowania.
Całość tworzy kompleksową metodę terapii.
Pinopresura stanowi nieinwazyjną metodę skutecznego leczenia zarówno pacjentów bólowych jak i w sporcie. Wpływa na odreagowanie psychologiczne i nerwowe. Znosi napięcia, działa odtruwająco i odkwaszająco na organizm.
Działanie terapeutyczne w pinopresurze opiera się na wiedzy z zakresu elektryczności tkanek oraz zdolności organizmu do samoleczenia. Powięź, której w ostatnich latach przypisuje się coraz większe znaczenie dla funkcjonowania ludzkiego ciała, w dużej mierze składa się z białek mających zdolność przewodnictwa elektrycznego. Różnego rodzaju odkształcenia powięzi spowodowane napięciami tkanek, czy ich urazem, prowadzą do powstania słabego pola elektrycznego będącego zjawiskiem działania piezoelektrycznego. Można zatem uznać, że każdy ruch wykonywany przez nas generuje pole elektryczne. Podobnie jest z każdym impulsem nerwowym, również w czasie depolaryzacji błony komórkowej. Zgodnie z założeniem wszystkie ww. pola przenikające przez tkanki są swoistym nośnikiem informacji dla komórek, o tym, jaki rodzaj ruchu jest wykonywany.
Pinopresura jest stosowana w leczeniu wielu schorzeń i urazów zarówno ortopedycznych, neurologicznych, jak i internistycznych m.in.:
-urazów sportowych;
-chorób układu nerwowego, w tym wszelkich bólów np. głowy, reumatoidalnych, migren;
-zaburzeń naczyniowo-ruchowych;
-zespołu lodowatych kończyn;
-polineuropatii (zespołu uszkodzenia nerwów obwodowych);
-stwardnienia rozsianego (SM);
-udaru niedokrwiennego;
-parkinsonizmu;
-zaburzeń czynnościowych po niektórych zabiegach neurochirurgicznych;
-zaburzeń czynnościowych po wypadkach komunikacyjnych;
-zaburzeń psychologicznych, nerwicowych;
-psychosomatycznych, psychicznych;
-wad postawy;
Masaż leczniczy
Siedzący tryb życia, wymuszona pozycja w pracy oraz permanentny stres niesie za sobą wiele bolesnych dolegliwości.
Marzysz o pozbyciu się uczucia sztywności i złagodzeniu bólów migrenowych?
Chcesz zapomnieć o bólach w odcinku lędźwiowym kręgosłupa, które nie pozwalają Ci spać?
Wybierz masaż leczniczy. Masaż ten obniża napięcie mięśniowe, dzięki czemu zwiększa zakres ruchu przykurczonych mięśni i pozwala na łatwiejsze wykonywanie czynności dnia codziennego bez odczuwania bólu.
Terapia manualna
Terapia manualna ma na celu przywrócenie właściwej ruchomości stawów oraz zminimalizowanie dolegliwości bólowych. Fizjoterapeuta poprzez ucisk odpowiednich punktów na ciele, stosując różne techniki terapii tkanek miękkich dociera do miejsc bolesnych i przywraca równowagę mięśniową.
Terapia manualna może być stosowana przy wszystkich odwracalnych zaburzeniach funkcjonalnych układu ruchu:
bólach głowy i karku,
bólach korzonkowych,
rwie kulszowej,
schorzeniach bioder oraz kończyn górnych i dolnych,
migrenach,
wadach postawy,
zaburzeniach snu,
bólach kręgosłupa.
Terapeutyczny masaż gorącymi kamieniami
Użycie gorących kamieni w trakcie masażu daje poczucie głębokiego odprężenia i rozluźnienia mięśni co skutecznie niweluje zmęczenie. Stwarza warunki do relaksu, wyciszenia oraz ukojenia. Stanowi zatem świetne narzędzie do redukcji stresu. Masaż kamieniami pozytywnie wpływa również na funkcjonowanie układu mięśniowego regenerując go, rozluźniając i korygując stan elastyczności mięśni.
Masaż Bańką Chińską
Masaż bańką chińską zwiększa przekrwienie, które daje lepsze dotlenienie skórne. Podciśnienie, które wywołujemy przez zassanie skóry bańką wspomaga przepływ limfy, przez co zmniejsza obrzęki i cellulit.
W ten sposób następuje rozszerzenie naczyń krwionośnych, co ma znaczny wpływ na polepszenie i przyspieszenie wchłaniania substancji czynnych zawartych w specjalnie skomponowanych preparatach wspomagających działanie masażu.
Kinesiotaping
Kinesiotaping to metoda oklejania specjalnymi plastrami, których parametry, jak grubość, ciężar właściwy i rozciągliwość o 130-140%, są zbliżone do parametrów ludzkiej skóry. Plaster dynamiczny nie jest nasączony żadnym lekiem. Technika ta pozwala na osiąganie doskonałych rezultatów terapeutycznych przez działanie sensoryczne plastra. Przyklejone we właściwy sposób plastry dynamiczne tworzą pofałdowania powierzchni, zwiększając przestrzeń pomiędzy skórą właściwą a powięzią. Usprawnia to mikrokrążenie krwi, limfy oraz aktywuje proces samoleczenia. Skóra jest bardzo delikatnie naciągana. Najczęściej stosowane naciągnięcie taśmy, która drażni zakończenia nerwowe w skórze to 10-25%. Poprawa mikrokrażenia i przepływ limfy wspomaga wchłanianie krwiaków, obrzęków oraz zmniejsza stany zapalne. Działanie przeciwbólowe wynika z oddziaływania na receptory położone w skórze. Odpowiednio zastosowany, specjalny rodzaj plastra, w czasie kiedy jest nalepiony (7-10 dni), może pełnić rolę stałego drenażu limfatycznego lub być uzupełnieniem dla drenażu manualnego. Kinesiotaping wspomaga pracę mięśni, ułatwiając wykonanie ruchu, koryguje ustawienie oraz pracę stawów, zwiększa zakres ruchu mięśni i stawów.